Pa nije neka filozofija uključiti perilicu, zar ne? često to govorimo muževima, braći, sinovima. I nije. Ipak postoji nekoliko grešaka koje i same s rubljem radimo, odnosno nekoliko trikova za koje možda još nisi čula…
1. Odvajaš samo svijetlo i tamno rublje I šareno, naravno. To je osnova. No razmisliti bi trebalo i o odvajanju rublja prema vrsti tkanine. Na primjer, i traperice i neka bluzica se oboje peru na 40°C, no strpana zajedno u bubanj s “teškim” komadima bluza od laganog materijala bi mogla stradati. Lagane tkanine i teške tkanine peri zasebno. Također bilo bi dobro odvojiti rublje po prljavštini. Jako prljave komade poput radne odjeće i sportske opreme peri odvojeno od svakodnevne odjeće.
2. (Ne) upotrebljavaš omekšivač Omekšivač čuva vlakna i odjeća je duže trajati ako ga koristiš, a štiti odjeću i da se ne ošteti za vrijeme pranja. Ipak, ne odgovara svakoj vrsti tkanine. Sportsku odjeću od potpuno sintetičkim, mikrovlakana nije dobro tretirati omekšivačem.
3. Preokreneš odjeću Ljudiš se na svoje ukućane jer bace u pranje majicu izvrnutu naopačke – prelijeni su je okrenuti na pravu stranu? Eh, neka su. To odjeću štiti od izvlačenja niti i, hm, “cufanja”.
4. Ne obraćaš pažnju na osjetljivo rublje Lijepo donje rublje, svila, čipka… zahtijevaju niske tepmperature – više ih mogu uništiti. No tog osjetljivog rublja nikad se ne nakupi dovoljno da napuniš perilicu, zar ne, pa ga onda ipak strpaš s ostatkom rublja na 40°C. Preživjet će, ali s vremenom će se sasvim uništiti. Također, ove stvari nikad ne smiju završiti u sušilici rublja.
5. Ne pereš ništa na ruke E, pa trebala bi. Ako je neki komad preosjetljiv da se pere u perilici i upute nalažu da se pere na ruke, treba to poslušati. Ma kako ti to išlo na živce. Napuni posudu hladnom vodom, dodaj deterdžent za osjetljivo rublje i namači ga 15 minuta. Nakon toga ga nježno operi, bez jakog trljanja. Isperi također hladnom vodom i nemoj jako ocijediti rukama. Radije rublje položi na debeli ručnik da upije višak vode.