Dakle, je li svejedno na kojoj temperaturi peremo rublje? Odgovor je: za tvoj novčanik ili okoliš NIJE! Za 10 stupnjeva više stroj u prosjeku treba dvostruko više energije – pranje na nižim temperaturama štedi puno električne energije! Smanjiš li temperaturu pranja sa 60 na 40 stupnjeva, uštediš oko 50 posto na troškovima električne energije, a smanjenje sa 60 na 30 stupnjeva iznosi čak 67 posto. Uz tri pranja tjedno to može uštedjeti pokoju kunu. A i okoliš je također sretan: ako smanjiš temperaturu sa 40 na 30 stupnjeva, potrošnja energije i emisija CO2 smanjuju se i do 35 posto.
Što znači 30 stupnjeva za moje rublje? A sada idemo na pitanje zbog kojeg si vjerojatno kliknula na ovaj članak: hoće li moje rublje biti manje čisto operem li ga na 10 stupnjeva nižoj temperaturi? Ovdje te sa sigurnošću možemo uvjeriti: NEĆE! Industrija deterdženata sada je toliko napredna da se rublje može čistiti od prljavštine i na 20 stupnjeva Celzijusa. Moderni deterdženti otkrivaju svoju punu snagu pranja i na niskim temperaturama. Kuhanje rublja potrebno je samo kada su zarazne bolesti raširene u kućanstvu ili je potrebna posebna higijena.
Hoće li moje rublje zaista biti higijenski čisto? Međutim, ako želiš biti sigurna čak i pri temperaturi pranja od 30 stupnjeva, imamo dodatni savjet: posuši rublje na svježem zraku! Na taj način sunčevo UV zračenje može odigrati svoju ulogu u prirodnom ubijanju različitih klica.